Higiena w gabinecie
Najważniejsze podczas pracy narzędziami wieloletniego użytku jest dbałość o ich sterylność. W tym celu przeprowadzany jest kilkuetapowy proces.
Pierwszą czynnością jest zdezynfekowanie sprzętu w myjce ultradźwiękowej. Dezynfekcja ma na celu zmycie drobnoustrojów takich jak: bakterie, grzyby, wirusy i roztocza. Instrumenty umieszcza się w myjce ze specjalnym roztworem i za pomocą ultradźwięków dezynfekuje. Ultradźwięki docierają do wszystkich szczelin i zakamarków. Jest to bardzo istotne dla całego procesu. Następnie narzędzia są myte i oczyszczane pod bieżącą wodą. Osuszone przybory pakowane są w specjalne rękawy i zgrzewane.
Kolejnym, najistotniejszym krokiem jest sterylizacja, gdzie następuje proces zniszczenia wszystkich form drobnoustrojów: przetrwalnikowych, wegetatywnych i zarodnikowych. Sterylizatorem używanym w gabinecie jest autoklaw – urządzenie wykorzystujące parę wodną i ciśnienie. Para wodna powstaje z wody destylowanej i osiąga temperaturę od 121 o C i ciśnienia 1 atm. do 134 o C i ciśnienia 2 atm. Odpowiednio przeprowadzona sterylizacja daje gwarancję jałowości narzędzi.